Mažojo erelio rėksnio (Aquila pomarina) apsauga Lietuvos miškuose

Eagles in the forest, Nr. LIFE09 NAT/LT/000235

Transliacija iš dviejų mažojo erelio rėksnio lizdavičių

Transliacija iš dviejų mažojo erelio rėksnio lizdavičių

Dėl šilto pavasario šiemet pirmieji mažieji ereliai rėksniai lizdavietėse pasirodė gana anksti. Jau pirmąją dekadą dalis erelių jau buvo sugrįžę į savo ilgametes lizdavietes. Videokameras prie dviejų erelių lizdų Latvijoje įrengė mūsų kolega dr. Ugis Bergmanis. Jų pagalba galima stebėti šių paukščių gyvenimą iš arti netrikdant ir nedarant žalos.

Transliaciją galite stebėti paspaudę šią nuorodą:
www.pomarina.lv

Patvirtinta nauja mažojo erelio rėksnio monitoringo Natura 2000 teritorijose metodika

The observations of all field workers are summarised at the end of work day. Photo D. Stončius

2016 m. vasario 26 d. buvo patvirtintos Europos Bendrijos svarbos rūšių monitoringo metodikos, iš kurių viena – skirta mažojo erelio rėksnio monitoringui. Ruošiant metodikas GPVF darbuotojai remdamiesi projekto patirtimi pateikė pasiūlymus kaip turi būti keičiama mažojo erelio rėksnio monitoringo metodika, į kuriuos buvo atsižvelgta.
Pagal naują metodiką bus nustatomas perinčių erelių porų skaičius ir užimtos lizdavietės Natura 2000 teritorijose, skirtose šios rūšies apsaugai. Naujoje metodikoje numatyta, kad vieno monitoringo ciklo darbai apims dvejus metus.
Skaityti toliau

Lizdaviečių paieška žiemą

2016 metų pradžioje prasidėjo ir žiema su šalčiu ir trupučiu sniego. Toks laikas – palankus metas erelių lizdaviečių paieškai. Dažnai aukštai medžių lajose sukrautus lizdus lengviau pastabėti tankiuose mišriuose ir lapuočių miškuose.

 

Pirmąjį 2016 metų ketvirtį lizdaviečių ieškoma vietovėse, kuriose vasarą apskaitų metu stebėti ereliai.

Skaityti toliau

Patvirtinti šešių biosferos poligonų individualiųjų nuostatų pakeitimai

Vienas iš projekto tikslų buvo optimizuoti mažojoj erelio rėksnio lizdaviečių apsaugą šešiuose rūšies apsaugai įsteigtuose biosferos poligonuose. 2015-10-30 dvejais Aplinkos ministro įsakymais buvo patvirtinti šių biosferos poligonų individualiųjų nuostatų pakeitimai, kurie iš esmės pakeitė mažojo erelio rėksnio lizdaviečių apsaugos principus:
Skaityti toliau

Ataskaita visuomenei

Buvo parengta projekto ataskaita visuomenei, kurioje apibendrinami ir visuomenei pristatomi projekto ketverių metų rezultatai.

Ataskaita visuomenei (atsisiųsti, pdf)

Baigiamasis projekto renginys apibendrino projekto rezultatus ir saugomų paukščių ir jų buveinių apsaugą

2015 m. balandžio 23 d. Vilniuje įvyko projekto „Mažojo erelio rėksnio (Aquila pomarina) apsauga Lietuvos miškuose“ baigiamasis renginys „Saugomų paukščių ir jų veisimosi buveinių apsauga: kompleksinių sprendimų poreikis, patirtis ir perspektyvos“. Vienas šio projekto tikslų – didinti mažojo erelio rėksnio veisimosi buveinių efektyvumą, todėl renginyje pranešimus skaitė ir panašia patirtimi dalijosi ir kitų saugomų paukščių rūšių apsaugos specialistai, buvo aptariamos skirtingų paukščių rūšių ir jų buveinių apsaugos gerinimo galimybės ir būdai.

Skaityti toliau

Mažojo erelio rėksnio apsaugos planas

Projekto metu buvo parengtas nacionalinis mažojo erelio rėksnio apsaugos planas, patvirtintas 2015 m. vasario 27 d. Aplinkos ministro įsakymu Nr. D1-185 „Dėl mažojo erelio rėksnio (Aquila pomarina) apsaugos plano patvirtinimo“.
Skaityti toliau

Dalyvavome Europinio mažojo erelio rėksnio rūšies veiksmų plano pakeitimų svarstyme

Mūsų projekto komanda 2014 m. rugsėjo 25-26 d., drauge su kitais specialistais iš Europos, dalyvavo svarstant Europinio mažojo erelio rėksnio rūšies veiksmų plano pakeitimų svarstymuose. Skaityti toliau

Netikėtas radinys Šilutės rajone

Viešosios įstaigos „Gamtosaugos projektų vystymo fondas“ darbuotojai, vykdydami projektą „Mažojo erelio rėksnio (Aquila pomarina) apsauga Lietuvos miškuose“, 2014 metais Šilutės rajone surado erelių lizdą, o jame keistą radinį – neįprastos plunksnų spalvos erelio jauniklį. Mažojo erelio rėksnio jaunikliai paprastai būna tamsiai rudos spalvos su nedidelėmis šviesiomis dėmėmis (1-4 nuotraukos).
Skaityti toliau

Žurnalistai susipažino su projektu

2014 m. liepos 15 d., drauge su Aplinkos ministerija organizavome išvyką žurnalistams į projekto teritoriją (LT-03 Lančiūnava) Kaišiadorių rajone.
Išvykos metu žurnalistai stebėjo kaip vykdoma apskaita ir lizdų paieška, pamatė kaip atrodo dirbtinis lizdas, kaip buvo sužieduotas mažojo erelio rėksnio jauniklis. Akimirkas iš išvykos su žurnalistais galite rasti ir mūsų interneto svetainės nuotraukų galerijoje.

Skaityti toliau

Fotografijų paroda „Mažieji ereliai rėksniai ir jų apsauga Lietuvoje“ demonstruojama Aplinkos ministerijoje

Nuo 2014 m. sausio 7 d. fotografijų paroda „Mažieji ereliai rėksniai ir jų apsauga Lietuvoje“ demonstruojama Aplinkos ministerijoje (A. Jakšto g. 4, Vilnius), V aukšto hole. Ji veiks iki 2014 m. kovo 4 d.

Seminarai miškininkams apie saugomų plėšriųjų paukščių perėjimo vietų apsaugą

Diskusija prie lizdo Rokiškio urėdijos miškuose.

Šių metų lapkričio 14, 18, 20 ir 26 dienomis Sartų regioninio parko direkcijoje, Labanoro regioninio parko lankytojų centre, Kaišiadorių ir Šiaulių miškų urėdijose surengti 4 seminarai miškininkams „Saugomų plėšriųjų paukščių perėjimo vietų apsaugos grėsmės ir perspektyvos Lietuvos miškuose mažojo erelio rėksnio pavyzdžiu“. Skaityti toliau

Baigtas informacinių stendų įrengimas projekto teritorijose

Visose projekto teritorijose iš viso įrengta 20 informacinių stendų. Jie pastatyti lankomiausiose vietose projekto teritorijų miškuose. Daugelyje miškų tai pirmieji informacijos šaltiniai apie mažąjį erelį rėksnį ir jo apsaugai įsteigtas Natura 2000 teritorijas – biosferos poligonus. Miškų lankytojai stenduose taip pat ras informaciją apie projektą ir teritorijose vykdomas veiklas. Informacinių stendų vietas rasite čia.

Naujas leidinys apie mažąjį erelį rėksnį

Įgyvendinant projektą „Mažojo erelio rėksnio (Aquila pomarina) apsauga Lietuvos miškuose“, išleistas pirmas išsamus leidinys apie mažąjį erelį rėksnį. Jame apibendrinti per pastaruosius 20 metų įvairiose šalyse atliktų mažojo erelio rėksnio biologijos, gyvenamosios vietos pasirinkimo, migracijų mokslinių tyrimų rezultatai. Leidinys skiriamas miškininkams, miškų savininkams, saugomų teritorijų specialistams ir visiems, norintiems pažinti Lietuvos miškuose gyvenančius plėšriuosius paukščius.
Leidinį platina VšĮ „Gamtosaugos projektų vystymo fondas“. Taip pat galima parsisiųsti elektroninę leidinio versiją: Leidinys “Mažasis erelis rėksnys”

Fotografijų parodos „Mažieji ereliai rėksniai ir jų apsauga Lietuvoje“ atidarymo renginys Biržų regioninio parko lankytojų centre

Opening of the photo exhibition at the visitors centre of Biržai Regional Park. Photo by S. Skuja.

2013 m. gegužės 30 d. Biržų regioninio parko lankytojų centre surengtas fotografijų parodos „Mažieji ereliai rėksniai ir jų apsauga Lietuvoje“ atidarymo renginys, kuriame dalyvavo Biržų „Aušros“ vidurinės mokyklos jaunųjų miško bičiulių būrelio „Širvėna“ (vadovė Asta Petruševičienė) ir gamtininkų būrelio „Vieversys“ (vadovas Elmaras Duderis) nariai. Skaityti toliau

Fotografijų paroda „Mažieji ereliai rėksniai ir jų apsauga Lietuvoje“ demonstruojama Anykščių kultūros centre

Nuo 2013 m. balandžio 23 d. Anykščių kultūros centre (A. Baranausko a. 2, Anykščiai) galima susipažinti su fotografijų paroda „Mažieji ereliai rėksniai ir jų apsauga Lietuvoje“. Paroda centre veiks iki gegužės 23 d.

Vilniaus miesto savivaldybėje demonstruojama fotografijų paroda „Mažieji ereliai rėksniai ir jų apsauga Lietuvoje“

Nuo 2013 m. balandžio 5 d. Vilniaus miesto savivaldybėje (Konstitucijos pr. 3, Vilnius), II aukšto hole galima susipažinti su fotografijų paroda „Mažieji ereliai rėksniai ir jų apsauga Lietuvoje“. Parodą galima apžiūrėti darbo dienomis nuo 8:00 iki 17:00 val. Ji veiks iki 2013 m. balandžio 19 d.

Iš Latvijos kilęs mažasis erelis rėksnys įsikūrė Lietuvoje

Dirbant gamtoje, bet kuri, atrodytų, eilinė diena gali virsti išskirtine, suteikti naujų duomenų apie saugomų rūšių biologiją. Tai patvirtina 2012 metų vasaros patirtis įgyvendinant projektą „Mažojo erelio rėksnio (Aquila pomarina) apsauga Lietuvos miškuose“.


Skaityti toliau

Seminaras miškų kontrolės pareigūnams apie saugomų plėšriųjų paukščių perėjimo vietų apsaugą

2012 m. gruodžio 12 d., Kauno T. Ivanausko zoologijos muziejaus didžiojoje salėje (Laisvės alėja 106, Kaunas) vyks seminaras „Saugomų plėšriųjų paukščių perėjimo vietų apsaugos grėsmės ir perspektyvos Lietuvos miškuose mažojo erelio rėksnio pavyzdžiu“. Seminare bus aptartos saugomų plėšriųjų miško paukščių lizdaviečių apsaugos problemos, galimi jų sprendimo būdai, informacijos apie projekto metu rastas lizdavietes pateikimas Valstybinės miškų tarnybos miškų kontrolės skyriui ir teritoriniams poskyriams. Taip pat bus diskutuojama dėl saugomų paukščių lizdaviečių apsaugos miškuose tvarkos parengimo.
Renginys skirtas Valstybinės miškų tarnybos, Miškų kontrolės skyriaus Alytaus, Kauno ir Marijampolės teritorinių poskyrių pareigūnams.

Sartų regioninio parko lankytojų centre atidaroma fotografijų paroda „Mažieji ereliai rėksniai ir jų apsauga Lietuvoje“

2012 m. gruodžio 11 d., 13:00 val. Sartų regioninio parko lankytojų centre (Vytauto g. 5, Dusetos), vyks fotografijų parodos „Mažieji ereliai rėksniai ir jų apsauga Lietuvoje“ atidarymo renginys. Jo metu viešosios įstaigos „Gamtosaugos projektų vystymo fondas“ atstovas pristatys įdomiausius faktus apie mažuosius erelius rėksnius, jų biologiją, grėsmes jiems išlikti bei organizacijos vykdomo projekto „Mažųjų erelių rėksnių (Aquila pomarina) apsauga Lietuvos miškuose“ darbus.
Paroda veiks iki 2013 m. vasario 28 d. Lankytojai parodą gali apžiūrėti pirmadieniais – ketvirtadieniais nuo 8:00 iki 17:00 val., o penktadieniais – nuo 8:00 iki 15:45 val.

Seminaras miškų kontrolės pareigūnams apie saugomų plėšriųjų paukščių perėjimo vietų apsaugą

2012 m. lapkričio 30 d., Vilniaus miškų urėdijos salėje (Smolensko g. 15, Vilnius) vyks seminaras „Saugomų plėšriųjų paukščių perėjimo vietų apsaugos grėsmės ir perspektyvos Lietuvos miškuose mažojo erelio rėksnio pavyzdžiu“. Seminare bus aptartos saugomų plėšriųjų miško paukščių lizdaviečių apsaugos problemos, galimi jų sprendimo būdai, informacijos apie projekto metu rastas lizdavietes pateikimas Valstybinės miškų tarnybos miškų kontrolės skyriui ir teritoriniams poskyriams. Taip pat bus diskutuojama dėl saugomų paukščių lizdaviečių apsaugos miškuose tvarkos parengimo.
Renginys skirtas Valstybinės miškų tarnybos, Miškų kontrolės skyriaus ir Vilniaus teritorinio poskyrio pareigūnams.

Seminaras miškininkams apie saugomų plėšriųjų paukščių perėjimo vietų apsaugą

2012 m. lapkričio 23 d. Krekenavos regioninio parko direkcijoje (Dobrovolės k., Krekenavos sen., Panevėžio r.) vyks seminaras „Saugomų plėšriųjų paukščių perėjimo vietų apsaugos grėsmės ir perspektyvos Lietuvos miškuose mažojo erelio rėksnio pavyzdžiu“. Seminare bus aptariamos saugomų plėšriųjų miško paukščių lizdaviečių apsaugos problemos, galimi jų sprendimo būdai, miškų urėdijų, saugomų teritorijų direkcijų informavimas apie projekto metu rastas lizdavietes. Taip pat bus diskutuojama apie mažojo erelio rėksnio apsaugai įsteigtų biosferos poligonų apsaugos režimo optimizavimo poreikį ir galimus būdus.
Renginys skirtas Kėdainių, Ukmergės ir Panevėžio miškų urėdijų darbuotojams bei Krekenavos, Kauno marių regionių parkų ekologams.

Šilutės kultūros ir pramogų centre fotografijų parodos „Mažieji ereliai rėksniai ir jų apsauga Lietuvoje“ pristatymo renginys

2012 m. lapkričio 5 d., 14:00 val. Šilutės kultūros ir pramogų centre (Lietuvininkų g. 6, Šilutė), vyks fotografijų parodos „Mažieji ereliai rėksniai ir jų apsauga Lietuvoje“ atidarymo renginys. Jo metu viešosios įstaigos „Gamtosaugos projektų vystymo fondas“ atstovas pristatys įdomiausius faktus apie mažuosius erelius rėksnius, jų biologiją, išsaugojimo grėsmes bei organizacijos vykdomo projekto „Mažųjų erelių rėksnių (Aquila pomarina) apsauga Lietuvos miškuose“ darbus. Renginyje taip pat dalyvaus žinomas gamtos fotografas ir dokumentinių filmų autorius M. Survila.
Paroda veiks iki lapkričio 30 d. Lankytojai parodą gali apžiūrėti darbo dienomis nuo 8:00 iki 17:00 val. ir centre vykstančių renginių metu.

Lenkijos miškininkai domisi Lietuvos patirtimi saugant mažuosius erelius rėksnius

2012 m. rugpjūčio 20 d. Kaišiadorių rajone, Palimšio miške VšĮ „Gamtosaugos projektų vystymo fondo“ atstovai susitiko su Lenkijos miškininkų ir ornitologų delegacija, kuri domėjosi vykdomu mažojo erelio rėksnio apsaugos projektu. Fondo darbuotojai pasidalino savo patirtimi, papasakojo apie vykdomą projektą, praktiškai parodė kaip yra keliami dirbtiniai lizdai, kaip vykdomos paukščių apskaitos.
Lenkijos delegacija pasidalino savo patirtimi saugant šią rūšį, papasakojo apie vykdomus tyrimus, taikomas praktines apsaugos priemones. Daugiau informacijos apie Lenkijoje vykdomą Life+ programos finansuojamą projektą (Mažojo erelio rėksnio apsauga pasirinktose Natura 2000 teritorijose, LIFEAQUILA, LIFE08 NAT/PL/000510) galima rasti projekto interneto svetainėje www.orlikkrzykliwy.pl
Tris dienas trunkančios viešnagės Lietuvoje metu Lenkijos miškininkai taip pat lankysis Žuvinto biosferos rezervate, Veisiejų regioniniame parke, Metelių regioniniame parke, susipažins su ten vykdomais balinio vėžlio, meldinės nendrinukės apsaugos projektais. Jų vizitą Lietuvoje koordinuoja Lietuvos gamtos fondas.

Fotografijų paroda Pakruojo dvare

Fotografijų parodą „Mažieji ereliai rėksniai ir jų apsauga Lietuvoje“ rugpjūčio mėn. galima pamatyti Pakruojo dvare.

Fotografijų paroda Nidos kultūros ir turizmo informacijos centre „Agila“

Nuo 2012 m. liepos 2 d. Nidos kultūros ir turizmo informacijos centre „Agila“ demonstruojama viešosios įstaigos „Gamtosaugos projektų vystymo fondas“ fotografijų paroda „Mažieji ereliai rėksniai ir jų apsauga Lietuvoje“. Paroda veiks iki 2012 m. liepos 26 d. Ją galima apžiūrėti centro darbo metu.

Pasaulinė aplinkos diena

Šiandien tarptautinė bendruomenė pažymi Pasaulinę aplinkos dieną. Ją minėti buvo nuspręsta 1972 m. Stokholme vykusios pasaulinės konferencijos, skirtos žmonijos aplinkos problemoms ir davusios pradžią darnaus vystymo idėjai, metu.
Skaityti toliau

Kurtuvėnų regioninio parko lankytojų centre atidaroma fotografijų paroda „Mažieji ereliai rėksniai ir jų apsauga Lietuvoje“

2012 m. birželio 1 d., 13 val. Kurtuvėnų regioninio parko lankytojų centre, įrengtame Kurtuvėnų dvaro svirne (Parko g. 2, Kurtuvėnai, Šiaulių raj.), vyks fotografijų parodos „Mažieji ereliai rėksniai ir jų apsauga Lietuvoje“ atidarymo renginys. Jo metu viešosios įstaigos „Gamtosaugos projektų vystymo fondas“ vyresnysis biologas Darius Stončius pristatys įdomiausius faktus apie mažuosius erelius rėksnius, jų biologiją, sąsajas su Šiaulių rajonu, išsaugojimo grėsmes bei organizacijos vykdomo projekto „Mažųjų erelių rėksnių (Aquila pomarina) apsauga Lietuvos miškuose“ darbus. Pranešėjas taip pat papasakos apie gamtos fotografų gudrybes ir į ką reikia atkreipti dėmesį parodos fotografijose.
Paroda veiks iki liepos 1 d. Lankytojai parodą gali apžiūrėti darbo dienomis nuo 8:00 iki 17:00 val., o savaitgaliais – nuo 11:00 iki 16:00 val.

Kėdainių krašto televizijoje – reportažas apie “Mažųjų erelių rėksnių” parodos atidarymą Kėdainiuose

2012 m. balandžio 17 d. Fondo darbuotojas Darius Stončius Kėdainių kultūros centre atidarė fotografijų parodą “Mažasis erelis rėksnys”. Reportažas iš parodos atidarymo ir pristatymo Kėdainių krašto televijos 2012 m. balandžio 18 d. Krašto naujienų laidoje (nuo 9:41 iki 13:24).
Ačiū kėdainietis.lt redaktorei už leidimą naudoti aktyvią nuorodą

Mažasis erelis rėksnys – tiesioginė transliacija iš lizdo

Latvijos projektas, analizuojantys mažojo erelio rėksnio mitybą, tiesiogiai transliuoja iš mažojo erelio rėksnio lizdo. Vaizdą galima matyti čia. Daugiau informacijos projekto interneto svetainėje http://www.pomarina.lv. Dėkojame dr. Ugis Bergmanis už galimybę savo tinklapyje įdėti tiesioginę nuorodą.

Kamera paukčių žiemojimui laikotarpiui yra išimama iš lizdo ir transliacija nevykdoma.

Projekto komanda Lietuvos radijo “Gamta – visų namai” 2012-05-19

Iš laidos aprašymo: “Laidoje ornitologas Saulius Rumbutis pasakoja apie retus plėšriuosius paukščius – mažuosius erelius rėksnius. Šie paukščiai ypatingi – jie grįžta gana vėlai, o perėjimas ir jauniklių auginimas užtrunka iki pat rugpjūčio. Beje, šių erelių lizduose būna du kiaušiniai, tačiau visada užauga tik vienintelis jauniklis. Toks prieauglis negali užtikrinti populiacijos gausėjimo, todėl erelius reikia saugoti, ypač jų lizdus.”Gamta – visų namai“. Daugiau laidų galite rasti www.lrt.lt

Renginys „LIFE“ globoja mūsų saugomus gyvūnus“ pramogų ir laisvalaikio centre „Panorama”

2012 m. gegužės 12 dieną pramogų ir laisvalaikio centre „Panorama” vyko pavasario šventė, skirta pasveikinti jau sugrįžusius ir lizduose jau įsikūrusius mažuosius erelius rėksnius ir gandrus bei paminėti aplinkos apsaugai skirto Europos Sąjungos finansinio instrumento „LIFE+“ programos 20-ties metų sukaktį. Tai svarbiausia ES gamtos vertybių apsaugai finansuoti skirta programa. Per du veiklos dešitmečius programa į gamtos apsaugai skyrė 2,5 mlrd. eurų ir įvairiose ES valstybėse narėse bendrafinansavo daugiau nei 3500 projektų. Iš jų 11 įgyvendinti ar tebevykdomi Lietuvoje.
Skaityti toliau

Projekto komanda LNK TV laidoje “Girių horizontai” 2012-04-28

2012 m. balandžio 28 d. LNK televzijos laidoje “Girių horizontai” projekto komanda pristatė mažojo erelio rėksnio apsaugos problemas ir vykdomą projektą “Mažojo erelio rėksnio (Aquila pomarina) apsauga Lietuvos miškuose”. Laidos įrašą galima pamatyti čia.

Kviečiame į renginį „LIFE“ globoja mūsų saugomus gyvūnus

Vilniaus miesto gyventojai ir jo svečiai gegužės 12 dieną, 12 – 17 val. kviečiami į pramogų ir laisvalaikio centrą „Panorama”, kur vyks gražia tradicija tapusi pavasario šventė, skirta pasveikinti jau sugrįžusius ir savo lizduose įsikūrusius gandrus. Šiemet Lietuvos ornitologų draugijos (LOD) organizuojamoje šventėje dalyvaus ir dvi kitos gamtinės nevyriausybinės organizacijos – VšĮ „Gamtosaugos projektų vystymo fondas“ ir Lietuvos gamtos fondas. Jos rūpinasi miškuose perinčio mažojo erelio rėksnio, tik pietinėje Lietuvoje išlikusio balinio vėžlio bei pamario užliejamų pievų gyvūnijos išsaugojimu. Nevyriausybinės organizacijos supažindins su gamtosauginiais projektais, kurių veiklas, kartu su Aplinkos ministerija, finansuoja Europos Komisijos sukurta „LIFE+“ programa, kartu paminint jos 20-ties metų sukaktį. Per šį laikotarpį Europoje ji finansavo kelis tūkstančius gamtosauginių projektų, iš kurių vienuolika vyko ar tebevyksta Lietuvoje. Ir šiuo metu tai yra svarbiausia Europos Sąjungos gamtinių vertybių apsaugai skirta programa.

Skaityti toliau

Kėdainių kultūros centre fotografijų parodos „Mažieji ereliai rėksniai ir jų apsauga Lietuvoje“ pristatymo renginys

2012 m. balandžio 17 d., 14 val. Kėdainių kultūros centre (J. Basanavičiaus g. 24, Kėdainiai) vyko fotografijų parodos „Mažieji ereliai rėksniai ir jų apsauga Lietuvoje“ pristatymo renginys. Jo metu buvo pristatyti mažųjų erelių rėksnių biologijos ypatumai, jų sąsajos su Kėdainių rajonu, išsaugojimo grėsmės bei viešosios įstaigos „Gamtosaugos projektų vystymo fondas“ vykdomo projekto „Mažųjų erelių rėksnių (Aquila pomarina) apsauga Lietuvos miškuose“ darbai. Lankytojai parodą gali apžiūrėti darbo dienomis nuo 8:00 iki 18:00. Paroda veiks iki gegužės 10 d.
Renginys buvo skirtas ES finansinio instrumento „Life+“ 20 veiklos metų sukakčiai paminėti.

Pirmieji gamtosauginės veiklos C.1 rezultatai

Pirmaisiais projekto vykdymo metais (2011 m.) buvo surasti ir identifikuoti 83 mažojo erelio rėksnio lizdai 12-oje projekto teritorijų. Rūšies apsaugai įsteigtose 7-iose PAST surasti 32 porų lizdai, likusiose projekto teritorijose nustatyti dar 51 poros lizdai. Skaityti toliau

Mažasis erelis rėksnys 2012 m. kovo 20 d. LTV laidoje “Labas rytas”

Antradienį, kovo 20 d. Žemės dienos proga, 7:50 val., Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos TV laidoje “Labas rytas” lankėsi projekto komanda ir pristatė vykdomą projektą “Mažojo erelio rėksnio (Aquila pomarina) apsauga Lietuvos miškuose” čia.

Projekto komanda 2012 m. kovo 20 d. lankysis LTV laidoje “Labas rytas”

Rytoj, antradienį, kovo 20 d. Žemės dienos proga, 7:50 val., Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos TV laidoje “Labas rytas” lankysis projekto komanda ir pristatys vykdomą projektą “Mažojo erelio rėksnio (Aquila pomarina) apsauga Lietuvos miškuose”.

Fotografijų paroda „Mažieji ereliai rėksniai ir jų apsauga Lietuvoje“ kovą demonstruojama Kaišiadorių rajono savivaldybėje

Nuo 2012 m. kovo 1 d. Kaišiadorių rajono savivaldybėje (Bažnyčios g. 4, Kaišiadorys) galima susipažinti su fotografijų paroda „Mažieji ereliai rėksniai ir jų apsauga Lietuvoje“. Paroda eksponuojama antrajame savialdybės aukšte. Lankytojai parodą gali apžiūrėti darbo dienomis nuo 8:00 iki 17:00.

Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejuje demonstruojama fotografijų paroda „Mažieji ereliai rėksniai ir jų apsauga Lietuvoje“

Nuo 2012 m. vasario 6 d. Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus (www.zoomuziejus.lt) lankytojai gali susipažinti su fotografijų paroda „Mažieji ereliai rėksniai ir jų apsauga Lietuvoje“. Paroda muziejuje veiks iki 2012 m. kovo 1 d.

Pirminiai gamtosauginės veiklos C.2 rezultatai

Mažojo erelio rėksnio lizdaviečių paieškų metu pirmaisiais projekto metais (2011 m.) buvo rasta įvairios būklės lizdaviečių, nuo labai geros iki kritinės. Vieni lizdai tvirtai laikėsi medžių lajose, kitų natūralių šakų pagrindas buvo nestabilus, dalis lizdų medžiagos išbyrėjusi. Keletas erelių porų perėjo džiūvančiuose medžiuose. C.2 veiklos metu planuojame sutvarkyti blogos būklės lizdavietes, todėl 2011 m. trečiąjį ketvirtį pradėjome ieškoti natūralių lizdų sustiprinimui skirtų konstrukcijų techninių sprendimų. Ereliai lizdus krauna įvairių rūšių medžiuose, kurie skiriasi amžiumi, lajos forma, todėl vienos pavyzdžio konstrukcijos nepakanka sutvarkyti planuojamą skaičių lizdaviečių dėl didelės natūralių lizdų vietų įvairovės.
2011 m. rudenį – žiemą buvo sukurtos skirtingo pavyzdžio konstrukcijos (t. y. skiriasi forma, tvirtinimu medyje, naudojamomis medžiagomis), kurias išbandėme surenkant jas medžiuose, analizavome tvirtinimo ir patvarumo savybes, atitikimą medžių rūšims, skirtingiems jų storiams ir lajų formoms. 2012 m. pirmąjį ketvirtį planuojame sutvirtinti kritinės būklės lizdus projekto teritorijose.

Pirmieji parengiamosios veiklos (A.1) rezultatai

A.1 veiklą numatyta vykdyti 2011-2013 metais. Jos metu planuojama surasti 200 erelių porų lizdaviečių 13 projekto teritorijų. Pirmaisiais projekto metais buvo suplanuota surasti apie 80 porų lizdaviečių. 2011 metais erelių lizdaviečių inventorizacija pradėta balandžio 17 d. (daugiau apie inventorizacijos metodiką galima rasti naujienų skiltyje, čia). Iki rugsėjo mėnesio buvo stebimi medžiojantys ir sugautą grobį į lizdus nešantys paukščiai. Liepos mėnesį, kai lizduose buvo jau ūgtelėję erelių jaunikliai ir sumažėjo trikdymo grėsmė dėl lankymosi lizdavietėse, buvo pradėta lizdų paieška remiantis stebėjimų metu surinktais duomenimis. Darbai pirmaisiais projekto metais vykdyti visose 13 projekto teritorijų.
2011 metais buvo surasti 78 erelių porų lizdai. Mažajam ereliui rėksniui saugoti įsteigtose Natura 2000 teritorijose rasti 32 porų lizdai, likusiose projekto teritorijose – 46 porų lizdai. 2012 pirmąjį ketvirtį lizdų paieška bus tęsiama Natura 2000 teritorijose, kuriose dominuoja lapuočių miškai, nes vegetacijos metu lizdų paieška yra sunki dėl suvešėjusios lapijos. Rasti lizdai bus patikrinami vasaros metu ir nustatoma, kuriuos iš lizdų yra užėmę mažieji ereliai rėksniai. 2012 metų balandžio – rugpjūčio mėnesiais vėl bus vykdomi paukščių stebėjimai.

Straipsnis apie mažojo erelio rėksnio apsaugą “Natura 2000″ teritorijose ir finansinė parama miško bei žemės savininkams ir valdytojams už veiklos apribojimus

Straipsnis apie mažojo erelio rėksnio apsaugą “Natura 2000″ teritorijose ir finansinė parama miško bei žemės savininkams ir valdytojams už veiklos apribojimus buvo išspausdintas nacionaliniame laikraštyje “Ūkininko patarėjas” antradienio, 2012 m. sausio 10 d. numeryje. Norėdami perskaityti straipsnį, spauskite čia.

Straipsnis apie fotografijų parodą „Mažieji ereliai rėksniai ir jų apsauga Lietuvoje“ Ukmergėje

Straipsnis apie fotografijų parodą „Mažieji ereliai rėksniai ir jų apsauga Lietuvoje“ ir jos atidarymą Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje 2011 m. gruodžio 22 d. buvo išspausdintas žurnale “Miškai“, skiltyje “Pažintis” (2012 m. sausio mėn. numeris). Straipsnį galima atsiųsti čia.

Fotografijų parodos „Mažieji ereliai rėksniai ir jų apsauga Lietuvoje“ pristatymas Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje

Ketvirtadienį, 2011 m. gruodžio 22 d., 12 val., Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje, konferencijų salėje, bus pristatyta fotografijų paroda „Mažieji ereliai rėksniai ir jų apsauga Lietuvoje“.

Parodoje pristatomi mažųjų erelių rėksnių biologijos ypatumai, svarbiausios jų išsaugojimo grėsmės ir projekto „Mažojo erelio rėksnio (Aquila pomarina) apsauga Lietuvos miškuose“ vykdomi darbai.

Nuotraukų autoriai D. Dementavičius, K. Vecka, V. Jusys, E. Kavaliauskas, V. Knyva, S. Rumbutis, D. Stončius, M. Survila, R. Treinys.

Prasidėjo parengiamoji veikla „A.1. Mažojo erelio rėksnio lizdaviečių paieška ir būklės įvertinimas projekto teritorijose”

2011 kovo mėnesį prasidėjo mažųjų erelių rėksnių lizdaviečių inventorizacija projekto teritorijose. Šiais metais didesnis dėmesys bus skiriamas lizdaviečių paieškai Europos ekologinio tinklo Natura2000 teritorijose, išskirtose mažųjų erelių rėksnių apsaugai: Šimonių, Taujėnų – Užulėnio, Lančiūnavos, Labūnavos, Gubernijos, Gedžiūnų ir Biržų girios biosferos poligonuose. Lauko darbai planuojami ir vykdomi pagal aprobuotą stambiųjų plėšriųjų miško paukščių tyrimų metodiką, kuri sėkmingai taikoma daugelyje Europos šalių. Metodika apima tris etapus: 1) apskaitų vietų parinkimą, 2) paukščių apskaitas ir 3) lizdų paiešką. 2011 kovo I – balandžio I dekadą projekto vykdytojai parinko apskaitų vietas biosferos poligonuose. Skaityti toliau

Suiteresuotoms grupėms pristaytas pirmasis ES „Life+“ programos finansuojamas projektas mažųjų erelių rėksnių apsaugai Lietuvos miškuose

2011 m. kovo 4 d. Vilniuje įvyko projekto „Mažojo erelio rėksnio (Aquila pomarina) apsauga Lietuvos miškuose“ pristatymo renginys. Projektą įgyvendina viešoji įstaiga „Gamtosaugos projektų vystymo fondas“ – ne pelno organizacija, kurios tikslas – rūpintis biologinės įvairovės ir aplinkos išsaugojimu Lietuvoje, populiarinanti gamtosaugos ir gamtotvarkos idėjas visuomenėje. Organizacija miškininkams žinoma, nes jos darbuotojai nuo įkūrimo 2003 m. įgyvendina jūrinio erelio apsaugos projekto veiklas, apimančias ir visuomenės švietimą.

Skaityti toliau

Kontaktai

Viešoji įstaiga „Gamtosaugos
projektų vystymo fondas“
Savanorių pr. 173, LT-03150 Vilnius

Mob.: 8 686 14030
Tel. (8 5) 236 1600
Faksas (8 5) 236 1601
El. p: gpv.fondas@litagra.lt,
info@eagles.lt