Mažojo erelio rėksnio (Aquila pomarina) apsauga Lietuvos miškuose

Eagles in the forest, Nr. LIFE09 NAT/LT/000235

Netikėtas radinys Šilutės rajone

Viešosios įstaigos „Gamtosaugos projektų vystymo fondas“ darbuotojai, vykdydami projektą „Mažojo erelio rėksnio (Aquila pomarina) apsauga Lietuvos miškuose“, 2014 metais Šilutės rajone surado erelių lizdą, o jame keistą radinį – neįprastos plunksnų spalvos erelio jauniklį. Mažojo erelio rėksnio jaunikliai paprastai būna tamsiai rudos spalvos su nedidelėmis šviesiomis dėmėmis (1-4 nuotraukos).

Šis aptiktas jauniklis buvo gausiai nusėtas šviesiomis dėmėmis ir nepanašus į iki šiol matytus mažojo erelio rėksnio jauniklius. Fondo darbuotojai spėjo, kad tai gali būti Lietuvoje jau senai išnykusio didžiojo erelio rėksnio (Aquila clanga) jauniklis. Atlikus detalesnius stebėjimus buvo nustatyta, kad šį neįprastą jauniklį berže sukrautame lizde augina mišri dviejų rūšių erelių pora, kurią sudaro didžiojo erelio rėksnio patinas ir mažojo erelio rėksnio patelė (5 nuotrauka). Taigi, šis jauniklis yra tarprūšinis hibridas, kuris gali veistis ir turėti palikuonių (6-9 nuotraukos).
Didieji ereliai rėksniai yra vieni rečiausių plėšriųjų paukščių Europoje. Įprastos šių erelių buveinės yra didžiulės pelkės, šlapžemių masyvai, didelių upių deltos. Nepažeistų tokių buveinių Europoje likę labai mažai, nes kraštovaizdžio pertvarkymo ir pritaikymo ūkinei veiklai metu dauguma tokių buveinių buvo pakeistos ar net visai sunaikintos. Išlikusiose tinkamose veisimuisi buveinėse tapę labai reti didieji ereliai rėksniai gali neberasti sau poros. Nesutikęs tos pačios rūšies partnerio didysis erelis rėksnys sudaro porą su mažuoju ereliu rėksniu. Labai nedaug didžiųjų erelių rėksnių dar gyvena ir veisiasi Rusijos Kaliningrado srities, Lenkijos ir Baltarusijos pelkėtose vietovėse. Todėl netoli pasienio su šiomis kaimyninėmis šalimis esančiose didžiausiose Lietuvos šlapžemėse ir gali susidaryti mišrios mažojo ir didžiojo erelių rėksnių poros, kurios išaugina jauniklius – tarprūšinius hibridus. Tokia mišri erelių pora šiuo atveju aptikta Nemuno upės užliejamų pievų apylinkėse Šilutės rajone (10 nuotrauka).

Kontaktai

Viešoji įstaiga „Gamtosaugos
projektų vystymo fondas“
Savanorių pr. 173, LT-03150 Vilnius

Mob.: 8 686 14030
Tel. (8 5) 236 1600
Faksas (8 5) 236 1601
El. p: gpv.fondas@litagra.lt,
info@eagles.lt